Ak sa spomenie téma zvieratá, väčšinou nás napadnú domáci miláčikovia ako psy a mačky, no ja sa rád zasmejem i na iných tvoroch. Najlepšie na tých, ktoré ešte nie sú prispôsobené človeku a jeho nudnému komfortu. Radosť mi napríklad spraví, ak vidím pri jazerách prechádzať sa či plávať kačice s tým ich kvákaním a nemotornou chôdzou po súši. Možno pôsobia ako také ľahko zraniteľné a plaché živočíchy, no s ich myslenia a vlastne celkových zvyklostí možno budete prekvapení. Kačice mi pripadali vždy humorné, ale takým sympatickým štýlom. Niektoré fakty o týchto zvieratách sú však priam šokujúce.
• Nie sú také bezbranné a komické, akoby sme si možno predstavovali.
Ak by ste ich sledovali pravidelnejšie, ak by ste bývali blízko jazera, údajne by ste boli svedkami pomerne častých vzájomných vrážd týchto „susedov“ medzi sebou. Vraví sa, že medzi väčším počtom kačíc nastáva relatívne časté násilie, hlavne zo strany samcov, predovšetkým v období párenia. Ich metódy párenia mávajú brutálne následky, kedy hlavne samičky stratia podstatnú časť svojho peria, niekedy dokonca aj oko. V niektorých prípadoch je dokonca možno vidieť, ako sa tento rituál zmení na bitku o život, v ktorej jedna kačica doslova utopí tú druhú.
Po týchto incidentoch nastáva našimi očami pokojnejšia éra, kedy vidíme malé kačičky plávať za svojou mamou. Pôsobí to idylicky, ale malé káčatká musia byť v tomto období silnými bojovníkmi. Nie každé káčatko si dokáže zvyknúť na tempo tých ostatných. Žiaľ, postupom času sa ukáže, aké mláďatá sú schopné a teda tento životný štýl zvládnu, iné z tohto sveta navždy odídu kvôli nezvládnutiu zlých podmienok spojených s počasím, alebo na základe vyčerpania a hladu už v tomto nízkom veku. Smutná štatistika nám ukazuje, že pri živote sa v tomto boji sa udrží len 60 % mláďat, ďalšie to nezvládnu.