Jedným z častých ochorení žíl je lymfedém https://www.venasum.com/lymfedem/, inými slovami, lymfatický opuch. Najčastejšie sa objavuje na dolných končatinách, takže postihnutého človeka zásadným spôsobom obmedzuje v bežnom živote. Opuch môže byť bolestivý, no niekedy sa príznaky ani nemusia objaviť. Bolesť a opuch, sa v tomto prípade, objavia až po nejakom čase. Najväčšie šance na vyliečenie máte vtedy, ak vám bude ochorenie diagnostikované čo najskôr. My sa pozrieme na to, akým aktivitám, by ste sa s lymfatickým opuchom, mali určite vyhnúť veľkým oblúkom.
Trochu diétnejšie
Pri lymfatickom opuchu, by ste mali jesť prevažne zdravé, teda ľahšie jedlá. Úplne nevhodné je všetko vyprážané a mastné. Taktiež by ste si mali jedlo soliť o čosi menej. Pri varení i pri príprave studených pokrmov, používajte výhradne olivový olej lisovaný za studena, jedzte hlavne čerstvú a surovú zeleninu a snažte sa jesť iba toľko, aby ste neboli hladní. Pokiaľ trpíte nadváhou, a to i miernou, snažte sa čím skôr schudnúť.
Pozor na pohyb
Chodiť môžete, no beh už nie je najmúdrejším nápadom. Pi kŕčových žilách, pohyb vyslovene pomáha, no pri opuchu toto pravidlo neplatí. V tomto prípade, by ste mali pohyb obmedziť na minimum. Na druhej strane nie je zdravé a najlepšie ani to, ak budete neustále sedieť. Preto sa aspoň čas od času poprechádzajte. Lepšie ako sedenie, https://www.tpd.sk/sedenie-c19595 je ležanie so zdvihnutými nohami. Mali by ste ich mať v takej polohe, aby sa nachádzali nad úrovňou vášho srdca.
S teplom opatrne
Lymfatický opuch by ste mali držať skôr v chlade. Teplo je vyslovene nevhodné. Určite zabudnite na saunu a ak sa ochorenie nachádza v akútnom stave, tak by ste mali popremýšľať aj nad odloženým letnej dovolenky. Vhodnejšie sú studené obklady alebo zdržiavanie sa v chladnejších priestoroch. Na to myslite aj počas noci a svoj byt zbytočne neprekurujte. Platí to samozrejme aj počas dňa.