S takýmto záverom prišli nedávno vedci. Výskumu sa zúčastnilo vyše 3 000 rodín zo Spojených štátov americký, u ktorých sa skúmalo, ako trávia čas deti a aké to má účinky na ich organizmus. Mnoho rodičov priznalo, že majú radšej, ak sa ich deti hrajú doma, než vonku, kde na nich nemôžu dostatočne dávať pozor. Je to však dobrý prístup? Túto otázku si položila skupina vedcov, ktorí sa domnievajú, že je lepšie, ak sa deti čas od času zašpinia v piesku či blate, než by sa mali stále pohybovať len v sterilnom prostredí domova.
Výskumná skupina tvrdí, že práve nedostatočný kontakt s prírodou a prehnaná čistotnosť v domácnosti môže viesť u detí v dospelosti k vážnym zdravotným ťažkostiam. Deti, ktoré sa hrajú vonku totiž prichádzajú do styku s rôznymi mikroorganizmami, ktoré svojim spôsobom pomáhajú budovať u detí silnejšiu imunitu.
Závery výskumu sú teda jasné. Rodičia by mali dovoliť svojim deťom hrať sa vonku, na dvore, parku, ale aj v piesku či blate. Nájsť kompromis medzi nehygienickou hrou a zábavou, ktorá koniec koncov prinesie viacero pozitívnych účinkov. V spomínanom prostredí sa totiž nachádzajú rôzne baktérie, ktoré svojim spôsobom posilňujú imunitný systém. Obzvlášť v dospelosti sú neskôr ľudia odolnejší voči rôznym alergiám, ale aj bežným vírusovým ochoreniam.
Ako funguje ľudská imunita? Imunitný systém je vnútorná ochrana tela pred vonkajšími organizmami. Aby sa telo stalo voči nim rezistentné, musí s nimi prísť do kontaktu a prísť na spôsobom, ako s nimi bojovať. To je dôvod, prečo sú niektoré deti viac odolné a iné ochorejú pri prvom kontakte s nejakým vírusom. Čím je telo častejšie v kontakte s týmito nežiadúcimi organizmami, tým si na nich viac zvykne a stáva sa odolnejšie.
Ak aj vy karháte deti za špinavé zábavky vonku, verte, že okrem detskej radosti si odtiaľ odnesú aj o čosi silnejšiu imunitu.
Prospešné detské hry