Voči tráviacim ťažkostiam sa len tak ľahko neobránime. Môžu nastať hocikedy, no radi si vyberajú hlavne ten nesprávny čas na nesprávnom mieste. Trávenie je vlastne dej, pri ktorom sa vykonávajú tisíce fyziologických procesov založených na funkčnosti organizmu a jeho prijatej strave.
Strava je zostava jedál prijímaných počas niekoľkých dní. Náš jedálniček by nemal obsahovať určite potraviny, na ktoré nie je organizmus zvyknutý alebo na ktoré je človek alergický. Potraviny obsahujúce lepok nemôžu napríklad celiatici, laktóze sa vyhýbajú ľudia s laktózovou intoleranciou. Tieto dve alergie sú najzávažnejšími z pomedzi všetkých alergií súvisiacimi s trávením.
Okrem alergií môžu tráviace ťažkosti spôsobiť aj iné potraviny s kyslejším pH, ale aj vysoký prídel potravy. S príjmom jedál súvisí aj jedno z troch pravidiel – pestrosť, striedmosť a vyváženosť. Naše stravovanie má byť pestré, obohatené o všetky makro i mikroživiny. Takisto príjem musí byť vyvážený a mali by sme dodržiavať určitý príjem energie na deň. Príjem by sa mal rovnať nášmu výdaju, o tom už hovorí bilancia energie. Ak totiž človek prijíma vyššie množstvo potravy, nielen priberá na váhe, ale môžu nastať ťažkosti so žalúdkom.
Prejedanie sa spôsobuje zvýšenie hladiny žalúdočnej šťavy, ktorá sa skladá z väčšiny kyseliny chlorovodíkovej, ktorej pH sa pohybuje okolo 2. Tá sa neustále produkuje, aby stihla natráviť hŕbu zjedeného jedla (často ťažko stráviteľného). Akonáhle sa chýmus, čiže trávenina pohybuje do dvanástnika, žalúdok môže vylučovať ešte nejaké množstvo kyseliny, ktorá jednak spôsobuje nepríjemné „pálenie záhy“ a neskôr natrávenie žalúdočnej steny a vznik žalúdočných vredov.
Pri pomoci proti obyčajnému páleniu pomáha jedine príjem zásaditých potravín, ako je napríklad pohár mlieka. Odporúča sa tiež lyžička sódy bikarbóny alebo lyžica horčice. Pri zápaloch žalúdka a vredoch sa postupuje formou liečenia špeciálnymi liekmi určenými aj po dobu polroka, pri najťažších prípadoch si bolesti vyžadujú okamžitú operáciu.