Rakovina hrubého čreva postihuje čím ďalej tým viac a viac ľudí. Kým si všimnete prvé symptómy môže byť už neskoro. Táto choroba nebolí, nijako na seba neupozorní a že sa vo vašom tele niečo deje zbadáte až keď je pomerne neskoro.
Kolonoskopia odhalí rakovinu včas
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou ktorého sa dá odhaliť množstvo chorôb. Jedným z nich je aj rakovina hrubého čreva. Najčastejšie postihuje starších ľudí. Toto vyšetrenie by mali podstúpiť ľudia po 50- tke.
Kolonoskopia sa robí kolonoskopom – tenká ohybná hadica, ktorá dlhá maximálne 1,5 metra.
Kedy podstúpiť kolonoskopiu.
Na tento úkon majú nárok všetci po 50 –tom roku života. Následne sa opakuje každých 10 rokov.
Lekár vám toto vyšetrenie odporučí ak
- Máte podozrenie na syndróm dráždivého čreva
- Sa objavila vo vašej stolici krv
- Máte problémy so stolicou (hnačka, alebo zápcha)
- Trpíte bolesťami v dolnej časti brucha (oblasť čriev)
- Trpíte nadmerným nadúvaním
- Je potrebné odobrať vzorky čreva, alebo odstrániť polypy či výrastky na hrubom čreve.
Priebeh vyšetrenia
Skôr než podstúpite toto vyšetrenie je potrebné aby ste mali vyprázdnené črevá. Päť dní pred úkonom by ste mali urobiť vo svojom jedálničku isté úpravy. Lekár vám dá podrobný rozpis toho čo môžete jesť a čomu je lepšie sa vyhnúť. Určite ale vynechajte orechy, zeleninu, hrubozrnné pečivo, strukoviny a ťažko stráviteľné jedlo.
Črevá vám môžu vyčistiť aj lieky. Tie vám predpíše lekár.
Vyšetrenie vykonávajú gastroenterológovia. Nemusíte sa ničoho obávať, majú dostatok skúseností. Ak sa nedokážete uvoľniť povedzte to lekárovi, môže vám podať mierne sedatíva.
Pacient si ľahne na bok a cez konečník sa do čreva zavedie kolonoskop. Nakoľko je črevo poohýbané chvíľu to trvá. Kolonoskop sa zavedie až po tenké črevo. Pri jeho vyberaní sa sleduje stav sliznice hrubého čreva. Počas toho môže lekár odobrať vzorku z podozrivého miesta, alebo odstrániť rôzne výrastky či polypy.